30. TEB Ödül Töreni

30. TEB Ödül Töreni, 9 Ekim akşamı Alan Kadıköy’de gerçekleşti. “Tiyatroyla ilgili her şeyin biraradalığı’’ mottosuyla gerçekleştirilen gecede 7 kategoride 9 ödül verildi.

teb ödül töreni_1

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasibe Kalkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede, eski TEB Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Ertuğrul anıldı. Ardından Nihal Kuyumcu törene katılamayan Tijen Savaşkan adına TEB çatısı altında yayınlanan TEB Oyun Dergisi’nin kısa bir tarihçesini aktarırken Eylem Ejder, derginin “Nasıl?” sorusundan yola çıkan özel sayısı hakkında bir konuşma yaptı. Erdoğan Mitrani, Bahar Çuhadar ve Gülin Dede Tekin, 2022-2023 sezonunun genel bir değerlendirmesini, tüm kategoriler ve adaylıklar üzerinde durarak yaptılar. TEB Onur Ödülü, 62 yıldır aktif olarak tiyatro yapan, duayen oyuncu Ayla Algan’a verildi. Ayla Algan ödül konuşmasında 62 yıllık sanat hayatı ve sanat hayatında tiyatro eleştirmenlerinin konumu üzerinde durdu. TEB Özel Ödülü, Türkiye tiyatro mirasını korumak, unutulanları anımsamak, tiyatro alanında kapsayıcı ve bütünlüklü bir arşiv oluşturarak Türkiye’nin tiyatro müzesi ihtiyacını karşılama amacıyla, Esen Çamurdan tarafından kurulan Türkiye Tiyatro Vakfı’na verildi.

 

 

Geçtiğimiz yıllarda ödül kategorilerinde kadın/erkek ayrımını kaldırdıklarını açıklayan TEB, Yılın Oyuncusu dalında Elif Ongan Tekçe, Uğur Kanbay ve Ulaş Akşit’e ödül verdi. Yılın Genç Ekibi Ödülü’nü almaya MSGSÜ Tiyatro Bölümü mezunu sekiz gencin kurduğu Arsız Kumpanya hak kazandı. Yılın Metni Ödülü, kendi yaşam öyküsünden oyunlaştırdığı Hayat Seni Çok Seviyorum metniyle 21 yaşından beri tutsak olan şair/yazar İlhan Sami Çomak’a verildi. Eylem Ejder’in Çomak’ın yazmış olduğu Geldim Sana şiirini okuyarak takdim ettiği ödül, Kıvanç Koçak ve Ali Tekbaş tarafından İlhan Sami Çomak’ın teşekkür metninin hem Kürtçe hem de Türkçe çevirisi okunarak teslim alındı.

Yılın Yönetmeni Ödülü, hem Bir Terennüm hem de Tek Kullanımlık Hikâye oyunlarının yönetmeni olan Gülhan Kadim’e verildi. Yılın Oyunu Ödülüyse Murat Daltaban’ın yönettiği Nilüfer Kent Tiyatrosu yapımı 1984 oyunu oldu. Ödül konuşmasında tiyatro sahnesinin ve tiyatro eleştirmenlerinin birlikteliğinin öneminden bahseden Daltaban, teori ve eleştirinin pratik için değerini vurguladı.

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC), yaklaşık elli ülkede faaliyette bulunan ulusal merkezler aracılığıyla iki binden fazla tiyatro eleştirmenini bir araya getirmektedir. 1956 yılında Paris’te kurulan IATC, UNESCO’nun B yasasına göre fayda sağlayan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi, gösteri sanatları alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda geliştirmek, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşturulmasını sağlamak, bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacıyla çalışmalarını sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur. 1990 yılında kurulan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucu kadrosunda Metin And, Hayati Asılyazıcı, Lütfi Ay, Zeynep Oral, Melahat Özgü, Sevgi Sanlı, Sevda Şener, Ayşegül Yüksel gibi değerli eleştirmen ve akademisyenler bulunuyordu. Merkezi İstanbul’da bulunan derneğin şu an 76 üyesi bulunmaktadır.

 


TEB Oyun | HABER

TEB Oyun Dergisi'nde yazar ve dijital proje koordinatörü.

1 Yorum

Yoruma kapalı.

Lütfen birkaç kelime yazıp Enter'a basın

TEB Oyun sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et