Tülin Sağlam Görevine İade Edildi

2017 yılında Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birçok akademisyen bağlı bulundukları görevlerinden ihraç edilmişti. En çok ihracın yaşandığı üniversite olan Ankara Üniversitesi’ndeki  DTCF Tiyatro Bölümü yaşanan ihraçlardan sonra neredeyse kapanma noktasına geldi. 6 Ocak 2017’de ihraç edilen Doç. Süreyya Karacabey’in ardından, 7 Şubat 2017’de Prof. Beliz Güçbilmez, Prof. Tülin Sağlam, Prof. Selda Öndül, araştırma görevlileri Elif Çongur ve Kürşat Yılmaz da kamu görevlerinden uzaklaştırıldılar. Tiyatro teorisi ve eleştirisi, dramatik yazarlık, oyunculuk gibi birçok alanda tiyatro dünyasının önemli isimlerini yetiştiren bölümde yaşanan bu olay, uzun yıllardır pek çok insan tarafından tartışıldı, akademisyenler mücadele etmeye devam ettiler.

İLK İADE

6 yıldan sonra bugün,Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ndenKHK ile ihraç edilen tiyatro akademisyeni Tülin Sağlam ve Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden ihraç edilen Eren Kırmızıaltın, 19. İdare Mahkemesi’nin kararıyla görevlerine iade edildiler. Tülin Sağlam’ın iadenin kararını Elif Çongur sosyal medya hesabından duyurdu: 

Doç. Dr Süreyya Karacabey’de bu iade kararını şu sözlerle paylaştı: 

Uzun yıllardır devam eden bu mücadelenin ardından gelen bu haberin mutluluğunu TEB Oyun Dergisi olarak paylaşıyoruz. Sevgili Tülin Sağlam’ın ve KHK ile ihraç edilen tüm akademisyenlerin yanındayız. Akla yatkın olmayan bu kararlardan uzak, bilginin özgürce yayılabildiği bir dünyanın umuduyla sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. 

Tülin Sağlam Kimdir?

Tülin Sağlam, Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi tamamlamıştır. “Eğitimde Drama ve Türk Çocuklarının Ritüel Nitelikli Oyunlarının Eğitimde Drama Kullanımı” üzerine doktora çalışmasını tamamlamıştır. 2017 yılına kadar ders verdiği Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde Tiyatro Tarihi ve Teorisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Çocuk Tiyatrosu ve Oyun-Tiyatro Drama Yüksek Lisans Programı koordinatörlüğünü yürütmüştür. KHK ile birlikte görevinden ihraç edilen Tülin Sağlam aynı zamanda Assitej Türkiye ve ITYARN’ın yönetim kurulu üyesidir. “Kendi Oyununu Kendin Yap “Dramadan Tiyatroya” Öğretmenler İçin Tiyatro El Kitabı” ve “MEB Müfredatına Göre Hazırlanmış Liseler İçin Drama” isimli iki kitap kaleme almıştır.

Yazar Hakkında / TEB Oyun

Lütfen birkaç kelime yazıp Enter'a basın

TEB Oyun sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin