Açık Çağrı | Nasıl?

Dosya Editörleri: Eylem Ejder, Yaşam Özlem Gülseven

Özet gönderim son tarihi: 20 Nisan 2023

Nasıl? Yeni baştan ama nasıl? Unutmadan ama nasıl? Bu yıkıntıları nasıl onaracağız? Seçimleri nasıl kazanacağız? Yıkıntının taşlarından bu ülkeyi nasıl yeniden öreceğiz? Nasılız? Nasılsın? Midye kabuklarından evleri nasıl yaptık? Deniz kumundan aşınmış betonlara nasıl ev diyoruz? Biz nasıl evimize dönüp yasımızı tutacağız? Bu yaşadıklarımızı nasıl anlatacağız? Nasıl hesaplaşacağız? Nasıl yüzleşeceğiz? Nasıl devam edeceğiz? Nasıl saracak, sarılacağız? Kendimizden yeni bir insanı nasıl yaratacağız? Nasıl ama nasıl?

TEB Oyun Dergisi Bahar sayısı özel bir sayı olarak, “nasıl” etrafında düşünüyor. Bu sayımızda, “nasıl” sorusunu kavramsal, pratik, toplumsal, siyasal ve estetik boyutlarıyla tartışmaya açan ve aynı zamanda bu tartışmaları tiyatro ve performans sanatları alanının kavramları, güncel sorunları ve/veya imkânlarıyla ele alan yazı önerilerinizi bekliyoruz. 

Maden patlamaları, sel baskınları, orman yangınları, depremler, sayısız insan hakları ihlali, ekolojik yıkımlar, insan eliyle yapılan felaketler, siyasi krizler, toplumsal kutuplaşma, cinsiyet eşitsizliği…  Gelecek kaygısında ortaklaşıyoruz. Başından ve içinden nasıl geçmeyen bir tek cümlemiz yok. Soru cümlelerimiz artıyor. Nasılsın sorusuna “iyilik, güzellik” demeyi özlüyoruz. Bu kaygılar bizi acılarımızda, korkularımızda olduğu kadar bir araya gelme ve dayanışma ihtiyacımızda da ortaklaştırıyor. Peki ama nasıl? 

Tiyatro “eğer arzunun, umudun ve özlemin alanıysa”, şimdi ve burada ortak arzu, umut ve özlemlerimize nasıl cevap veriyor? Nasıl eşlik ediyor? Tüm bu gerçekliğin ortasında yaşam için sevinci, devam etme isteğini nasıl icra edeceğiz? Nasıl üzerine düşünmenin sağlayabileceği ilişkisellik, bir araya gelme biçimleri, dayanışma formları neler olabilir? Nasıl sorusunun peşinde olmak bizi daha kapsayıcı, kucaklayıcı, şefkatli ve özenli hikâyelerle buluşturabilir mi? 

Bu sayıda “nasıl” kavramı ve sorusu hakkında inceleme, kısa yazı, eleştiri, performatif metin denemeleri, söyleşi, kısa oyun, manifesto, sanatçı yazıları, monolog türünden ve bunlarla sınırlı olmayan yazılara yer vermek istiyoruz. Bu sayıya katkı sunmak istiyorsanız öncelikle yazı önerinizle ilgili 300 kelimeyi geçmeyen bir özet metin yollamanızı bekliyoruz.  Açık çağrıda bahsedilenlerin herhangi bir yönüyle ilgilenen yazı önerilerinizi 300 kelimelik bir özet ve  100 kelimelik yazar biyografisiyle bize gönderebilirsiniz. Özet metinler teboyundergi@gmail.com adresine gönderilmelidir. Dosya içeriği ve/veya önermek istediğiniz yazı konusuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerileriniz için dosya editörleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Eylem Ejder – eylemejder@gmail.com


Yaşam Özlem Gülseven – yasamozlem@gmail.com


TEB Oyun Dergisi’nin geçmiş sayılarda odağına aldığı dosya konularını incelemek için buraya tıklayınız.

Yazar Hakkında / Eylem Ejder and Yaşam Gülseven

Lütfen birkaç kelime yazıp Enter'a basın

TEB Oyun sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et