Onur Karaoğlu ile Dramatik Bir Olay Olarak Kriz

Performans Ekolojileri  “Oyun Yazarlığı ve Ekodramaturgi Programı” açık sunumları ikinci buluşmasında yazar ve yönetmen Onur Karaoğlu’nu ağırlıyor.

Eylem Ejder ve Erdem Avşar’ın, Mitos Boyut Yayınları’nın ev sahipliği ve  British Council Türkiye Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı desteğiyle başlattığı “Performans Ekolojileri: Daha İyi Bir Yaşama Doğru” projesi, Açık Sunum (Open Lecture) buluşmaları kapsamında Birleşik Krallık ve Türkiye’den sanatçı, akademisyen ve yazarları konuk ediyor. Buluşmaların ikincisi 25 Şubat Pazar günü, saat 12.00‘de gerçekleşecek.

Dramatik Bir Olay Olarak Kriz

Bu sanatçı konuşmasında, Marmara Denizi’nde görülen ekolojik bir kriz olan müsilaj olayından yola çıkarak Onur Karaoğlu’nun 2022’de ürettiği Boşu Boşuna (Bir Direniş Yolu Olarak Antoloji) işi yoluyla performans fikrinin krizle ilişkisi üzerine metodolojik bir bakış açısı sunulacaktır. Krizin duygusal ve düşünsel yükümlülüğü nedeniyle performans icrasında gerek duyulan araçların, performans fikrine kazandırdığı yeni dramatik görevler olabilir mi? Başka bir deyişle, krizler dramatik alanın genişlemesine neden olabilir mi? Ya da performans fikrinin kendi krizleri, başka bir krizle birleşirse ortak bir anlam arama yolu bulunabilir mi? Dramatik anlatının içinde kriz anları için saklı bir refleks var mı? Bu soruların işaret ettiği çerçeve, bu konuşmanın ana eksenini oluşturacak. 

Onur Karaoğlu Kimdir?

Onur Hamilton Karaoğlu tiyatro, performans ve video alanlarında işler üretmektedir. 2010 yılından beri yazdığı, uyarladığı ve yönettiği işler, Wiener Festwochen, Dancing On The Edge, Media Art Xplarotion ve Volksbühne gibi kurum ve festivaller tarafından desteklendi ve sunuldu. Yerleştirme ve video işleri Bahar (Sharjah Bienali), SPOT, Operation Room, Protocinema’da yer aldı. Tiyatro ve film projeleri üreten Studio 4 Istanbul’un kurucuları arasında yer aldıktan sonra 2014 yılında daha sonra uluslararası bir festivale dönüşen Yeldeğirmeni’ndeki KÖŞE adlı sahne sanatları mekânın ortak kurucularından oldu. 2014-2019 yılları arasında Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi‘nin direktörlüğünü yürüten Karaoğlu, Boğaziçi ve Koç üniversitelerinde performans sanatı üzerine dersler vermekte. Karaoğlu Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji eğitiminin ardından New York’ta Columbia Üniversitesi’nden tiyatro yönetmenliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Açık sunuma katılmak için aşağıdaki linkten rezervasyon yapabilirsiniz:


Instagram: https://www.instagram.com/performanceecologies/

X (Twitter): https://twitter.com/PEcologies

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552658520479

Website: https://www.mitosboyut.com.tr/Blog/performans-ekolojileri-iyi-bir-yasama-dogru

Project Blog Series:  https://tiyatroylailgilihersey.com/performans-ekolojileri/


Yazı serisinin TEB Oyun Dergisi’nde yer alan daha fazla içeriğine göz atmak için: TEB Oyun / Performans Ekolojileri

Yazar Hakkında / Performans Ekolojileri

Lütfen birkaç kelime yazıp Enter'a basın

TEB Oyun sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et