“Başka türlü nasıl güzelleşir akşamüstleri?”

TEB OYUN BULUŞMALARI – “Nasıl?”

Etkinlik Koordinatörleri: Eylem Ejder – Yaşam Özlem Gülseven

Başlığını Turgut Uyar’ın  “Kırlardan Geliyorlar” şiirinin bir dizesinden alan ve Atatürk Kitaplığı’nın ev sahipliğiyle gerçekleşecek etkinliğin içeriğini TEB Oyun Dergisi’nin 1 Ağustos’ta yayınladığı “Nasıl?” konulu ilk özel sayısından hareketle bir bir günlük konuşmalar/tartışmalar, sunum ve performanslar oluşturuyor. “Nasıl?” başlıklı özel sayının yazar ve okurlarını tema etrafında bir araya getirmeyi, herkesin katılımına açık bir tartışma ve diyalog ortamı yaratmayı amaçlayan etkinlik, özellikle depremler, ekolojik yıkımlar ve toplumsal krizler çağında tiyatro sanatının ve bir araya gelmenin dönüştürücü gücünü konu ediyor.  “Nasıl?” sorusu üzerine düşünmenin sağlayabileceği yeni bir araya gelme ve dayanışma biçimlerinin neler olabileceğini, bunu bizi daha yaşanabilir bir dünyanın peşinde, insan ve insan-olmayan tüm varlıklarla birlikte eylemeyi yücelten, daha kapsayıcı, kucaklayıcı, adil, şefkatli ve özenli hikâyelerle buluşturabilme olanakları üzerinde duruyor. Etkinlik bu tema etrafında Atatürk Kitaplığı bahçesinde gerçekleşecektir.

Tarih: 02 Eylül 2023
Saat: 17.00 – 21.00
Yer: Atatürk Kitaplığı Bahçe

Gümüşsuyu, Miralay Şefikbey Sk. No:6 34437 Beyoğlu/İstanbul

Etkinlik Akışı

17.00-17.15: Açılış Konuşması: “Başka Türlü Nasıl?” 

Konuşmacılar: Eylem Ejder, Yaşam Özlem Gülseven (Etkinlik Koordinatörleri)


17.15-17.40: Konuşma: Temaya Özgü Sunum

Konuşmacı: Esra Dicle


17:40 – 18:00: Okuma Performansı

Şiir ve Performans: Sevinç Çalhanoğlu


18:00 – 18:30: Ara


18.30- 19.30: Yan yana/İç içe/Karşı karşıya: Temaya Özgü Sunum ve Tartışmalar

TEB Oyun Özel Sayı Yazarları


19.30 – 20.00: Ara


20.00 – 21.00: Sunum – Performans: TAKLAK

Sunan ve Tasarlayan: Dilşad Aladağ


* Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir. Ön kayıt ve rezervasyon yoktur.

TAKLAK – Sunum Performans

GÖRSEL: “Kaç takla atmamız gerekiyor – onlar gibi olabilmek için?”, kolaj, Dilşad Aladağ
Fotoğraf: İnönü Stadyumu’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları – Celebration of 19 May The Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day in İnönü Stadium, M. Erem Çalıkoğlu, Çalıkoğlu Ailesi – Çalıkoğlu Family, SALT Research

TAKLAK Akdeniz etrafında tohumların, isimlerin, anlamların, sembollerin, tanıklıkların ve hatıraların biriktiği gezintilerde oluşmuş çok katmanlı bir asemblaj. Performans ise bu katmanlar arasında dolaştıran bir rota. Temsillerin de karşılaşmalar kadar çeşitli olduğu bu arayışta, dinleyeni bir yolculuğa çıkarmaya ve o yolculukta aidiyetin peşinde yerle, kök salmakla ve sınırlarla alakalı soruları düşünmeye yönelik bir davet. Bir yandan bakmaya ve bakıma içkin şiddeti, bir yandan da arayış ve anlatının iyileştirici gücünü araştıran TAKLAK, kişisellik ile toplumsallık arasında alternatif bir tarih anlatısı oluşturmayı amaçlıyor.


Yazar Hakkında / Eylem Ejder and Yaşam Gülseven

Lütfen birkaç kelime yazıp Enter'a basın

TEB Oyun sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et